Polecane wydarzenia

Lipiec 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Sierpień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

 • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Wystawa „The Human Body Exhibition” – kontrowersja czy edukacja?
27 marca 2013
Polecających: 1

Wystawa „The Human Body Exhibition” – kontrowersja czy edukacja?

Ostatnio miałem możliwość odwiedzenia klubu „Fabryka” na Zabłociu w Krakowie. Od 12 marca można tam oglądać słynną już i owianą grozą wystawę „The Human Body Exhibition”. Wokół niej powstały już mity i legendy, z którymi niniejszym postaram się zmierzyć.

Pierwszym mitem jest pogłoska, że z wystawą tą miał coś wspólnego Gunther von Hagens, zwany „tym lekarzem nazistą’’, a którego w rzeczywistości absolutnie nic nie łączyło z wystawą. Jedyne co można mu przypisać to opracowanie w 1977 roku metody preparowania ludzkich zwłok, którą nazwał plastynacją i jest to jedyny wspólny mianownik łączący go z „The Human Body Exhibition”. Właścicielem wystawy jest czeska firma JVS Group.

Co do samej plastynacji – jest to niebywale ciekawy proces polegający m.in. na „usunięciu z tkanek organizmu wody i tłuszczów (potrzebnych do rozwoju bakterii gnilnych) i nasyceniu ich odpowiednimi polimerami, co powoduje zatrzymanie ich rozkładu, zachowany zostaje jednak ich kształt i kolor” Zwłoki są kolejno – kąpane w acetonie, składowane w zbiornikach próżniowych, pozbawiane z powrotem acetonu z komórek, co prowadzi do deficytu ich objętości. Następnie są one pozbawiane tłuszczu i wody, nasączane tworzywami sztucznymi, podgrzewane promieniami ultrafioletowymi i kolorowane barwinkami o utajnionym składzie.
Brzmi to czasochłonnie i drogo (dlatego nie dziwi cena za bilety).

Drugim mitem, który krąży po krakowskich uliczkach, jest smród rozkładających się ciał. Jest to oczywista bzdura – równie wielka, jak mgliste informacje na temat pochodzenia ciał i wykorzystania ich na wystawie (pojawiły się plotki o młodych więźniach z Chin skazanych na karę śmierci po której ciała zostały odkupione). Wszystkie eksponaty – owszem – zostały sprowadzone z Chin. Z tego co się dowiedziałem, każda osob, podpisała przed śmiercią dokument pozwalający wykorzystać swoje ciało do plastynacji, a następnie ekspozycji.

Tyle o mitach, przejdźmy do samej wystawy, która jest REWELACYJNA. The Human Body Exhibition pozwoli nam przyjrzeć się ponad 200 eksponatom (zakonserwowanych mieszankami silikonowymi) m.in. nienarodzone noworodki, kości udowe, organy zaatakowane rakiem, ciała dorosłych mężczyzn i kobiet itd.

By łatwiej nam było to wszystko zrozumieć i uporządkować lub wypełnić luki z biologii czy anatomii przez cały okres naszego zwiedzania zostaje nam przypisany jeden z osiemdziesięciu zatrudnionych przewodników, studentów rehabilitacji lub medycyny (koniecznie po ukończonym egzaminie z anatomii). Jest to oczywiście wliczone w cenę biletu.

Zaczęliśmy zwiedzać. Wystawa znajduje się w klimatycznym, postindustrialnym budynku, podzielonym na kilka pomieszczeń. W każdym z nich oprócz eksponatów wyświetlane są wizualizacje ułatwiające nam zrozumienie danego narządu czy struktury. Na początek dowiemy się co nieco o kościach, by potem przejść do mięśni, mózgu, nerwów, narządów rozrodczych i pokarmowych aż po prezentację ludzkiego ciała w przyszłości. Najbardziej kontrowersyjną ekspozycją jest na pewno pokój (przed wejściem przewodniczka ostrzegła nas, że nie musimy tam wchodzić jeżeli nasze przekonania religijne bądź etyczne nam na to nie pozwalają; jest również stosowne ostrzeżenie wiszące na ścianie) w którym opisany jest rozwój człowieka od zarodka po płód.

Zobaczymy płuca zdrowe ustawione koło płuc palacza (pół metra dalej będzie się znajdować skrzynka gdzie będzie można wyrzucać papierosy, co jest naprawdę motywujące). Miałem również niecodzienną okazję zobaczyć z bardzo bliska serce, żołądek, jelita, mózg, odbyt (z naprawdę bliska!). Na każde moje pytanie (a było ich sporo) odpowiadała cierpliwie przewodniczka.

Wystawa ta ukazała mi co dzieje się z moim ciałem podczas codziennego ruchu, lub gdy mi tego ruchu brakuje. Dowiedziałem się, jakim uszkodzeniom ulega ciało gdy się nie zdrowo odżywiam oraz co się dzieje gdy łamię nogę, rękę czy kręgosłup. Realność eksponatu podziałała nam mnie lepiej niż jakakolwiek książka z anatomii czy biologii.

Dzięki „The Human Body Exhibition” przypomniałem sobie ile kości i zębów posiada człowiek, jak wyglądają nerwy, jak krew pokonuję siłę grawitacji, ile mililitrów pomieści pęcherz moczowy, jak wygląda komórka rakowa, jak działa tytanowa proteza, ile neuronów znajduje się w mózgu (jest ich tyle co gwiazd na Drodze Mlecznej) oraz wiele innych niezwykle ciekawych informacji.

Musimy pamiętać, że to nauka – nie sztuka. Na wystawie nie wolno ani dotykać eksponatów, fotografować czy filmować ich. Nie spotkałem się z żadnym brakiem poszanowania ciał. Absolutnie nie rozumiem groma oburzonych wpisów na forach internetowych. Moim skromnym zdaniem, nie powinniśmy się cofać do średniowiecza, gdzie zabronione było poznawanie naszego ciała. Gdyby nie ta ciekawość, wiele chorób byłoby do dziś nieuleczalnych i niewytłumaczalnych. W końcu – człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce (Terencjusz).

The „Human Body Exhibition” polecam zarówno wierzącym, którzy mogą dostrzec ‘’iskrę Boga’’ w tak skomplikowanej strukturze jakim jest ciało jak i ateistom, wolnomyślicielom którzy potwierdzą teorię Darwina i jego doboru naturalnego (widziałem z bardzo bliska i wyrostek robaczkowy i kość ogonową, która jest pozostałością naszej ciągłej ewolucji) oraz wszystkim tym którzy są ciekawi i nie bali się nigdy pytać.

Komentarze

 • Kedziorek

  Nie chce Mnie si czytac komantarzy może ktoś juz to napisał ale napewne te noworodki własnoręcznie podpisały zgodę na ekspozycje swoich ciał, tego jedno mozemy byc pewni reszta to mity i legendy.

 • edek

  byłem, widziałem, niestety jest to jedynie mała część kolekcji, nie polecam za 60 zł od głowy, ze względu na ograniczoną ilość eksponatów wstęp powinien kosztować 15zł, oglądając film dokumentalny o „doktorze śmierć” spodziewałem się jednak czegoś większego :(

 • Maciej Troll

  Przed śmiercią ci ludzie się zgodzili, żeby ich ciała dano na wystawę, więc czemu to ma być bezczeszczenie. A co, wrzucanie zwłok do ziemi, zakopywanie ich i pozwalanie się rozłożyć to w takim razie nie jest niszczenie świątyni Ducha Świętego?

 • Benia

  Polecam, naprawdę warto. Z wykształcenia jestem biologiem i na studiach trochę „liznęłam” anatomii, ale ta opowiedziana przez przewodnika podczas zwiedzania wystawy to zupełnie co innego. Na własne oczy można zobaczyć raka różnych narządów-a to daje do myślenia i być może kogoś skłoni do badań, albo zdrowszego trybu życia. Nie ma żadnego smrodu, ani zbeszczeszczenia zwłok. Myślę, że niecodziennie możemy zajrzeć w głąb naszego- w sensie ludzkiego ciała i jak ktoś ma możliwość to zachęcam.

 • Tortoise Mobster

  postmodernizm i brzydota w natarciu: zamiast piekna i prawdziwej sztuki, tracenie czasu na ogladanie zakonserwowanych truposzy. nieetyczne, niemoralne i wysoce niestosowne chociazby z tego powodu, iz cialo czlowieka jest swiatynia Ducha Swietego i ma zostac (na wzor Jezusa) wskrzeszone w dniu Sadu. dlatego jego celowe niszczenie musi zostac ukarane przez Boza Sprawiedliwosc.

  • http://www.facebook.com/wojciech.kardys Wojciech Kardyś

   Seriously?

  • Paweł Kozłowski

   schowajmy się więc w worek rozkoszy własnej i kontemplujmy swoją nienaruszalność.

   ciało jest tylko ciałem! skupiskiem kości, mięsa, krwi i wody. niczym więcej. czym innym jest nasza wiara, przekonania i mentalność.

  • x

   rozumiem, że nie korzystasz ze współczesnej medycyny? zostawiasz swoje życie i zdrowie tak jak zostało Ci ono dane?

  • Olga

   Tak to właśnie jest jak się komentuje coś o czym nie ma się pojęcia… Nawet na portalu kulturalnym nie brakuje hejterów… Przecież w tej wystawie w ogóle nie chodzi o sztukę! Ona ma edukować i uważam, że świetnie spełnia swoją rolę.

 • http://www.facebook.com/michnomarcin Marcin Michno

  Po otwarciu gdańskiej wystawy mogę jedynie potwierdzić że wystawa ma całkowicie naukowy charakter i wszystkim przeciwnikom polecam po prostu się przejść zamiast powtarzać „miejskie legendy” i plotki.

  • http://www.facebook.com/wojciech.kardys Wojciech Kardyś

   Podpisuję się.

 • Kasia

  „Z tego co się dowiedziałem, każda osob, podpisała przed śmiercią
  dokument pozwalający wykorzystać swoje ciało do plastynacji, a następnie
  ekspozycji.”. Biorąc pod uwagę poziom poszanowania praw człowieka w chinach wstydem jest wierzyć w takie bajeczki, szczególnie gdy się patrzy na zakonserwowane ciała niemowląt. Nie zmienia to jednak faktu, że wystawa jest niezwykła i warta polecenia.

  • http://www.facebook.com/wojciech.kardys Wojciech Kardyś

   Dopóki nie udowodnisz winy, jest domniemanie niewinności. Nie ma co wyrokować.

 • kata

  Polecam serdecznie THE HUMAN BODY EXHIBITION wszystkim, którzy mają wątpliwości natury moralnej , duchowej i nie wiem jakiej tam jeszcze. Jest to fascynujące dzieło stworzone z człowieka przez człowieka dla człowieka. Wystawa daje do myślenia i uświadamia nam cud naszego istnienia. Żadnej profanacji ciała tam nie ma, wręcz przeciwnie,prawdziwy i namacalny obraz człowieka od poczęcia być może niektórych powstrzyma przed pojęciem nieodwracalnej decyzji. Nie wiem skąd się biorą uprzedzenia, bo przecież to właśnie siebie samych możemy tam poznać, możemy zobaczyć fenomen ludzkiego ciała! Polecam jeszcze raz szczególnie tym, którzy się wahają! (mój mąż powiedział mi, że nie ma takiej opcji, żeby tam poszedł, ale że nie dawałam za wygraną, z wielkim oporem wszedł i plan miał taki, że po prostu przejdzie jak najszybciej do wyjścia… i powiem wam, że dłuuuugo oglądał i był zafascynowany!) Wystawa jest do czerwca i zamierzam odwiedzić ją jeszcze raz!

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

 • Teatr Hothaus
 • Teatr Mumerus
 • Opera Krakowska
 • Krakowska Opera Kameralna
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org