Polecane wydarzenia

Czerwiec 2018

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Lipiec 2018

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Ucieczka przez… piekło? „Inferno” Dana Browna
08 stycznia 2014
Polecających: 0

Ucieczka przez… piekło? „Inferno” Dana Browna

„Z cichego świata w światy wiecznie drżące, w nową dziedzinę, nieśmiertelnie ciemną” wprowadza Dante Alighieri czytelników „Boskiej Komedii”. Pełen ukrytych znaczeń, alegoryczny poemat w ciągu stuleci stawał się wielokrotnie inspiracją zarówno dla twórców literatury, jak i szeroko pojętej sztuki. Tym razem wokół największego dzieła Dantego obraca się fabuła nowej i długo wyczekiwanej powieści Dana Browna pt. „Inferno”. Czy i tym razem autorowi udało się poruszyć tłumy i odnieść sukces?

„Inferno” to już czwarta część przygód znanego czytelnikom od dawna prof. Roberta Langdona – historyka sztuki, wybitnego znawcy ikonografii wykładającego na Harvardzie. Akcja powieści rozpoczyna się we Włoszech, a dokładniej w stolicy renesansu – Florencji. Bohater wybudza się z tajemniczego snu, po czym okazuje się, że znajduje się w szpitalu z raną postrzałową na głowie, a co gorsze – cierpi na amnezję. Próbuje przypomnieć sobie okoliczności w jakich został okaleczony i jak trafił do szpitala. Pomaga mu w tym doktor Sienna Brooks, która się nim opiekuje. Po krótkim czasie wychodzi na jaw, że Langdon znajduje się w niebezpieczeństwie – ktoś go śledzi, a na dodatek chce zabić i odebrać cenny przedmiot ukryty w jego marynarce. W ucieczce pomaga profesorowi doktor Brooks, towarzysząca mu przez cały czas. W bezpiecznym schronieniu odkrywają, że ów tajemniczy przedmiot, którego posiadania Langdon niemal nie przypłacił życiem, jest stara pieczęć, działająca jak projektor. Po kilku wstrząśnięciach osobliwy wynalazek wyświetla na ścianie obraz Sandra Botticellego przedstawiający „Mapę Piekieł”. Dzieło jednak, jak zauważa profesor, nosi pewne zmiany. Rozwikłanie zagadki daje kolejny trop – „Cerca, trova”, czyli „Szukaj, a znajdziesz” – słowa ukryte na fresku Giorgia Vasariego w Palazzo Vecchio. Robert Langdon wyrusza w drogę poszukiwania prawdy. Jej stopniowe poznawanie nieustannie wiąże się z ucieczką. Czy bohater odkryje tajemnicę i dowie się, co stało się minionego wieczoru? Dokąd zaprowadzi go „dantejskie piekło”? Czym tak naprawdę jest tytułowe Inferno? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania pozostawiam czytelnikom.

Dan Brown kolejny już raz odwołał się w swojej książce do licznych dzieł sztuki, opierając na nich schemat zagadek rozwiązywanych przez głównego bohatera. Ponadto wykorzystał również stosunkowo nowe informacje ze świata historii sztuki. Co było dla mnie zaskoczeniem, nawiązał nawet do badań prowadzonych przez Maurizio Seraciniego we florenckim Palazzo Vecchio. Należy zauważyć, że konstrukcja powieści opiera się na króciutkich, kilkustronicowych rozdziałach, które w połączeniu z bardzo przystępnym, lekkim językiem, ułatwiają odbiór treści i stają się przynętą wciągającą czytelnika w fabułę. Trochę przypominają nawet sceny składające się na dłuższy film. Na tym niestety łańcuszek „niezwykłości” się kończy… Dlaczego?

Bo tak właściwie przez połowę książki nie dzieje się nic, czego nie dałoby się wcześniej przewidzieć. Chciałoby się niekiedy krzyknąć jak Dante w „Boskiej Komedii:” „Porzućcie nadzieję wszyscy, którzy wchodzicie”… albo raczej – czytacie. Bohaterowie powieści uciekają, biegają po uliczkach zabytkowych miast, ale tak właściwie trudno dociec za czym i po co, a co gorsze – ciężko odnaleźć w tym jakiś sens. Staje się to o tyle nużące, że akcja tak naprawdę zaczyna się dynamicznie rozwijać po przekroczeniu 300 stron, czyli połowy książki. Wtedy dopiero fabuła się komplikuje. Langdon jako profesor Harvardu zapewne jest osobą inteligentną, gdyż nie traci zbyt wiele czasu na interpretację znaków i śladów, a rozwiązywanie zagadek przychodzi mu z ogromną łatwością. Czasem aż nazbyt dużą… No właśnie – niektóre wydarzenia i schematy myślowe bohaterów stają się przez to przesadnie proste, a przez to oczywiste. Dan Brown nie postarał się zbytnio, by zmylić czytelnika czy wprowadzić go w ślepą uliczkę.

Dan Brown idzie utartą ścieżką opierając kolejną książkę na tym samym schemacie. W porównaniu z wcześniejszymi częściami cyklu powieści, których bohaterem jest prof. Robert Langdon „Inferno” wypada dość słabo. Nie zdradzając zakończenia „Inferno”, wspomnę jedynie, że niektórych może ono zdziwić, innych rozczarować. Doskonale natomiast opisują je słowa powszechnie znane z „Fausta” Goethego:
„Jam część tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.”

Inne artykuły z tej kategorii

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Teatr BARAKAH
  • Teatr Mumerus
  • Krakowska Opera Kameralna
  • Teatr Hothaus
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org