Polecane wydarzenia

Lipiec 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Sierpień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Książkowe must have początkującej mamy – Księga Dziecka Searsów i relaksujące Koloraże
11 stycznia 2016
Polecających: 0

Książkowe must have początkującej mamy – Księga Dziecka Searsów i relaksujące Koloraże

Bestsellery mają to do siebie, że wzbudzają moją podejrzliwość i nieufność. Zwłaszcza, jeśli dotyczą relacji międzyludzkich, a wychowania i opieki nad dziećmi w szczególności. To, co recenzowane jest jako absolutny „must read” i „must wcielić w życie” często okazuje się albo powielaniem stereotypów, albo narzucaniem wyobrażeń autora, albo też jest próbą włożenia dziecka w narzucony sztywny schemat. Księga Dziecka – od narodzin do drugiego roku życia napisana przez rodzinę Sears, znanych amerykańskich pediatrów, jest pierwszą pozycją, w której czytelnik jest traktowany jako wolny, rozsądny człowiek, który wie, co jest najlepsze dla jego dziecka.
William i Martha Sears są rodzicami ośmiorga dzieci, w tym jednego adoptowanego i jednego z zespołem Downa. Na bazie swoich lekarskich i pielęgniarskich doświadczeń połączonych z doświadczeniem bycia rodzicami stworzyli termin „Rodzicielstwo Bliskości” (Attachment Parenting). Jest styl rodzicielstwa, który odpowiada na potrzebę bezpieczeństwa dziecka. Opiera się na siedmiu filarach: bądź blisko od porodu, słuchaj płaczu swojego dziecka, karm piersią, noś dziecko przy sobie, śpij przy dziecku, pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic, strzeż się trenerów dzieci. Według autorów jest to rodzicielstwo zdroworozsądkowe, które wszyscy byśmy uprawiali, gdyby nikt nie ingerował w nasze własne, zdrowe rodzicielskie odruchy, bowiem filar RB wynika z natury, biologi i podstawowych potrzeb człowieka, szczególnie potrzeby bezpieczeństwa. Nie jest jednak tak, co często jest podkreślane w Księdze, że nie można być rodzicem RB, jeśli nie stosuje się którejś z zasad, np. dziecko karmione jest mieszanką, a nie naturalnie, lub śpi samo w łóżeczku, a nie z rodzicami. To, co jest moim zdaniem najcenniejsze w idei Rodzicielstwa Bliskości to pozostawienie przestrzeni rodzicowi, który słucha swojej intuicji, wsłuchuje się w dziecko i na tej podstawie podejmuje decyzje.

William Sears wielokrotnie podkreśla, że rodzicielstwo bliskości polega na tym, by pomóc sobie i dziecku wzajemnie się dopasować, tak, aby bycie rodziciem pozwoliło na rozwój osobisty w nowej roli, a dziecku po prostu na zdrowy rozwój.
Księga Dziecka dostarcza informacji na wszystkie tematy, które mogą nurtować rodziców. Książka wprowadza w rodzicielstwo rozpoczynając od podstawy – od budowania więzi. I to już przed porodem. Szczegółowo i pzejrzyście przedstawiony jest miesiąc po miesiącu rozwój dziecka do drugiego roku życia. Autorzy tłumaczą wiele pojęć, z którymi mogą spotkać się rodzice podczas wizyt u pediatry, podpowiadają, jak dbać o rozwój motoryczny i poznawczy dziecka. Poruszone są także kwestie bezpieczństwa i zdrowia dziecka, np. wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w domu czy leczenia częstych problemów zdrowotnych. Szeroko omówiono kwestie karmienia i żywienia dziecka, bazując na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Nie spotkamy tutaj myślenia tak zwanych terrorystów laktacyjnych, którzy we wszelkich sposobach wspomagania żywienia dziecka poza karmieniem naturalnym widzą jedynie zło. Temat ten jest przedstawiony jako wybory i wyzwania, z pełnym poszanowaniem dla decyzji matki. Nie brakuje zagadań związanych z rozszerzaniem diety – zarówno dotyczących pokarmów, jak i zachowań podczas karmienia dziecka, szczególnie w kwestii obserwowania dziecka podczas jedzenia, to ono mówi „stop”, nie chce być napychane jedzeniem.
Równie szczegółowo został omówiony temat noszenia dziecka w chuście. Chustonoszenie jest przez autorów mocno popierane. Ale nie wynika to z jakiejś mody. Wręcz przeciwnie, to bardzo stary wynalazek, matki od zawsze nosiły przy sobie swoje dziecko, ba, nawet je karmiły niewyjmując z chusty. W kulturze zachodniej jest tendencja do wożenia i odkładania dziecka, a badania wykazują, że dzieci rozwijają się lepiej, gdy są noszone. Wynika to z zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa, są zawsze przy matce, która je żywi, opiekuje się nimi, znają jej głos (jeszcze przecież z życia płodowego), matka jest dla dziecka centrum świata, a przez długi czas przecież wręcz jedną osobą z dzieckiem. Pozostawione dziecko przeżywa silny stres, który nie pozwala na prawidłowy rozówj. I tutaj poruszamy drugą mocno podkreślaną kwestię – płacz dziecka. Searsowie wskazują na ogromne szkody, jakie wyrządza dziecku pozostawienie go do tzw. wypłakania się. Mało tego, wskazują również na stres, który wówczas przeżywają opiekunowie, słysząc coraz silniejszy i rozpaczliwy płacz własnego dziecka. Matka jest po to, by reagować na potrzeby swojego dziecka, a nie pozostawiać go samemu sobie. Ono bowiem nie rozumie, że mama nadal gdzieś jest, wie tylko tyle, że teraz, gdy potrzebuje pomocy (jest głodne, zmarznięte, przegrzane, samotne czy po prostu smutne) nikt nie reaguje. To powoduje brak zaufania dziecka do rodzica, a tym samym niszczy więź, która ich łączy.
Nocne rodzicielstwo, czyli jak uśpić dziecko, pielęgnacja noworodka, problemy pierwszych tygodni czy pierwsza pomoc to inne przedstawione zagadnienia. W każdy rozdziale znajdują się pytania rodziców, z którymi lekarze spotkali się w czasie swojej praktyki, i konkretne odpowiedzi wyjaśniające niejasne i trudne kwestie. Bardzo często to właśnie one są najcenniejsze dla czytelnika, który dostaje jasne wskazówki, a jednocześnie ma poczucie, że ze swoim problemem nie jest sam. Szczególnie, gdy dotoczy to dziecka o wysokich potrzebach, tzw. high-need baby.
Księga Dziecka pełni w moim domu pierwsze źródło wiedzy. Sięgam po nią nie tylko dlatego, że tłumaczy chyba wszystko, co może spotkać nas na rodzicielskiej drodze, ale dlatego, że autorzy rozumieją, że mogę mieć inne zdanie i wybrać to, co jest dobre dla mnie i mojego dziecka.
Wydawnictwo Mamania, które swoją ofertę książką kieruje do rodziców i innych opiekunów dzieci, dba nie tylko o poszerzanie wiedzy swoich czytelników, ale także o ich relaks i chwile odprężenia. Hitem w ostatnim czasie są… kolorowanki dla dorosłych. Koloraże Kwieciste łąki to kontury polskich kwiatów i łąk, które za sprawą kredek, cienkopisów i pisaków mogą stać się pięknymi obrazami. Niesamowicie relaksujące, poruszające wyobraźnię i kreatywność zajęcie na długie godziny, gdy dziecko już śpi lub krótki chwile ciszy podczas drzemek czy spacerów dziecka z tatą.

 

Fot. Zdjęcie z okładki książki „Księga dziecka”

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Teatr Mumerus
  • Opera Krakowska
  • Krakowska Opera Kameralna
  • Teatr Hothaus
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org