Polecane wydarzenia

Lipiec 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Sierpień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

26. Festiwal Kultury Żydowskiej. Za rok w Jerozolimie… – program filmowy
23 czerwca 2016
Polecających: 0

26. Festiwal Kultury Żydowskiej. Za rok w Jerozolimie… – program filmowy

Kino Pod Baranami prezentuje pasmo filmowe 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej (25 czerwca – 3 lipca), jednego z największych i najstarszych festiwali na świecie prezentujących zarówno tradycyjną, jak i współczesną kulturę żydowską. W programie znalazło się sześć filmów dokumentalnych, odkrywających mniej znane rozdziały historii społeczności żydowskiej w różnych częściach świata – od Szanghaju po Nigerię – oraz przybliżających twórczość żydowskich artystów.
Pasmo filmowe tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, poświęconego sztuce i kulturze Izraela oraz diaspory żydowskiej na świecie, obejmuje sześć produkcji dokumentalnych. W programie znalazł się m.in. laureat Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny – Strangers No More, opowiadający o wyjątkowej szkole w Tel Awiwie, w której uczą się razem dzieci z czterdziestu ośmiu krajów i różnych środowisk; inspirowany twórczością Tristana Tzary i Marcela Janco, utrzymany w estetyce dadaistycznej film Aliyah DaDa, prezentujący bogatą historię rumuńskich Żydów; odkrywający społeczność Żydów Igbo w Nigerii obraz Re-emerging. The Jews Of Nigeria; czy muzyczny dokument On the Banks Of the Tigris. The Hidden Story Of Iraqi Music, śledzący losy wygnanych z kraju irackich muzyków – Żydów, muzułmanów i chrześcijan.

Wszystkie filmy zostaną pokazane z polskimi napisami. Informacje o oryginalnych wersjach językowych znajdują się w programie poniżej.

BILETY:
12 zł (normalny)
10 zł (ulgowy)

PROGRAM:
wtorek, 28 czerwca
15.00 SHANGHAI GHETTO | SHANGHAI GHETTO
reż. Dana Janklowicz-Mann, Amir Mann, USA 2002, 95’ (w języku angielskim z polskimi napisami)
17.00 A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO
| A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO
reż. Rafael Balulu, Izrael 2015, 60’ (w języku hebrajskim i angielskim z polskimi napisami)

środa, 29 czerwca
15.00 ALIYAH DADA | ALIYAH DADA
reż. Oana Giurgiu, Rumunia 2015, 115’ (w języku angielskim z polskimi napisami)
17.15 STRANGERS NO MORE | STRANGERS NO MORE
reż. Karen Goodman, Kirk Simon, Izrael 2011, 41’ (w języku angielskim i hebrajskim z polskimi napisami)

czwartek, 30 czerwca
15.00 RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA
| RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA
reż. Jeff L. Lieberman, USA 2012, 93’ (w języku angielskim z polskimi napisami)
17.00 ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
| ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
reż. Marsha Emerman, Australia 2015, 79’ (w języku angielskim z polskimi napisami)

O FILMACH:
ALIYAH DADA | ALIYAH DADA
reż. Oana Giurgiu, Rumunia 2015, 115’

Aliyah DaDa prezentuje bogato udokumentowaną historię rumuńskich Żydów. W 1882 roku niewielka społeczność z Moinești wyjechała do Ziemi Świętej, by założyć jedną z pierwszych osad w Palestynie. Od tego czasu droga rumuńskich Żydów do Izraela splatała się ze współczesną historią Rumunii w trudnej do oceny relacji od miłości do nienawiści. Historyczna opowieść została w filmie ujęta w estetyce dadaistycznej, jako wyraz hołdu dla prekursorów tego nurtu w Rumunii, dwóch Żydów – Tristana Tzary i Marcela Janco.

ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC | ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
reż. Marsha Emerman, Australia 2015, 79’

Po ucieczce z Iraku Majid Shokor odkrył, że jego ukochane piosenki z czasu dzieciństwa w Bagdadzie mają swoją ukrytą historię. Reżim Saddama pozbawił muzykę iracką jej korzeni, ale Majid poznaje ją na nowo, podróżując i spotykając się z wygnanymi muzykami – Żydami, muzułmanami i chrześcijanami – którzy nadal śpiewają i grają tamte utwory. Wszyscy spotykają się w londyńskim Barbican Center na wspólnym, radosnym koncercie, podczas którego muzyka i kultura stają się pomostami ponad religią i polityką.

RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA | RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA
reż. Jeff L. Lieberman, USA 2012, 93’

Jak wiele osób w Nigerii, Shmuel wielokrotnie słyszał, że lud Igbo stanowili Żydzi. Kiedy w jego miasteczku otwarto pierwszą kawiarnię internetową, rozpoczął poszukiwania informacji na ten temat i ruszył w podróż, która ostatecznie zaprowadziła go do społeczności złożonej z tysięcy Żydów. Pomimo ograniczonego dostępu do źródeł, Żydzi Igbo głęboko angażują się w judaizm, co często spotyka się z pogardą, rodzinnym ostracyzmem i przemocą.

SHANGHAI GHETTO | SHANGHAI GHETTO
reż. Dana Janklowicz-Mann, Amir Mann, USA 2002, 95’

W kwietniu 2000 roku Dana Janklowicz-Mann i Amir Mann przedostali się do Chin z kamerą cyfrową, aby sfilmować niezmienioną od czasu II wojny światowej część Szanghaju, w której znajdowało się żydowskie getto. Towarzyszyło im dwóch ocalonych, którzy mieszkali w szanghajskim getcie podczas wojny i japońskiej okupacji. Twórcy sfilmowali nieznany fragment miasta, a zgromadzony materiał został włączony do dokumentu Shanghai Ghetto.

A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO | A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO
reż. Rafael Balulu, Izrael 2015, 60’

Rabin David Buzaglo był najwybitniejszym hebrajskim poetą liturgicznym XX wieku. Urodził się w Maroku w 1903 roku, a jego dzieła wywarły znaczący wpływ na społeczność setek tysięcy ludzi. Od niezwykle twórczego okresu z czasu Diaspory aż po lata, które spędził w podzielonym Izraelu, jego poezja zapoczątkowała głębokie zmiany w sefardyjskim piśmiennictwie liturgicznym, jednocześnie stając się żywym pomostem między współczesnością a tradycją, sięgającą aż do hiszpańskiego Złotego Wieku. Jednak Buzaglo był kimś więcej niż tylko wielkim poetą. Działania, które podejmował w ważnych momentach historycznych miały kluczowe znaczenie w kształtowaniu tożsamości Żydów z Północnej Afryki. Film jest skromnym spojrzeniem na życie i karierę Buzaglo – począwszy od bogatej tradycji poezji hebrajskiej w Maroku po liturgiczną rewolucję w Izraelu. Poezję Rabina Buzaglo czyta Shlomo Bar.

STRANGERS NO MORE | STRANGERS NO MORE
reż. Karen Goodman, Kirk Simon, USA/Izrael 2010, 41’

Oscary 2011: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

W sercu Tel Awiwu znajduje się wyjątkowa szkoła, w której uczą się razem dzieci z czterdziestu ośmiu krajów i różnych środowisk. Wiele z nich przyjeżdża do Bialik-Rogozin School, uciekając przed biedą, polityką, ludobójstwem. Tutaj żadne dziecko nie jest obcym. Strangers No More opowiada historię kilkorga uczniów, którzy próbują dostosować się do nowego życia, miejsca, powoli nabierają zaufania, opowiadają o swoich problemach i tragediach. Szkoła z niesłychanym wysiłkiem oraz oddaniem okazuje im wsparcie, aby pomóc im uwolnić się od swojej przeszłości. Dzięki więzi między nauczycielami i uczniami, a także wśród samych dzieci, w tej wyjątkowej wspólnocie udaje się stworzyć nowe życie.

26.FKŻ_plakat

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

Powiązane instytucje

Kino Pod Baranami

Dane kontaktowe:

Rynek Główny 27,
31-010 Kraków

kino@kinopodbaranami.pl
http://www.kinopodbaranami.pl

Pozostałe dane:

zobacz dane teleadresowe »

Kino Pod Baranami

Dane teleadresowe:

Rynek Główny 27,
31-010 Kraków

kino@kinopodbaranami.pl
http://www.kinopodbaranami.pl

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Inne artykuły z tej kategorii

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Krakowska Opera Kameralna
  • Teatr Mumerus
  • Teatr Hothaus
  • Teatr BARAKAH
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org