Polecane wydarzenia

Kwiecień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Maj 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Świętość znika pod dźwigami. „Mekka. Święte miasto” Ziauddina Sardara
17 listopada 2016
Polecających: 0

Świętość znika pod dźwigami. „Mekka. Święte miasto” Ziauddina Sardara

Mekka może w pierwszej chwili nie kojarzyć się dokładnie z miastem jako takim – raczej z wręcz nieco mitycznym, bliżej nieokreślonym miejscem, świętym dla islamu, praktycznie zamkniętym obecnie dla niemuzułmanów. Tymczasem, być może wbrew pozorom, tam też mieszkają ludzie – a przynajmniej próbują. I właśnie o tej, realnej, „zmarginalizowanej i zlekceważonej” Mekce, miejscu, gdzie „toczy się normalne życie”, opowiada kolejna książka z serii miejskiej Wydawnictwa Czarnego.

Wyobraźcie sobie … Nie, trudno chyba odnaleźć w naszym kręgu kulturowym przykład, który byłby bliski casusowi Mekki. Rzym, teoretycznie centrum katolicyzmu, nie posiada tak wysokiego statusu świętości. Jerozolima, chrześcijański odpowiednik świętego miasta, centrum świata, nie jest nim jedynie dla chrześcijan – można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jest jest nim dla nich znacznie mniej niż chociażby dla żydów. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że trudno nam będzie z początku zrozumieć, o co z tą Mekką chodzi, bo w naszym otoczeniu nie mamy dla niej odpowiednika. Ale spokojnie – Ziauddin Sardar ma i na to sposób.

Sardar opowiada historię miasta przez pryzmat historii religii, która wyniosła je na wyżyny, nigdy się jednak zbyt daleko od samej Mekki nie oddala. Przeprowadza nas krok po kroku przez zawiłe ciągi wydarzeń, udaje mu się nie zgubić nas w gąszczu imion kolejnych sułtanów, szachów i pasz. Ciągle przybliża i oddala perspektywę – najpierw opowiada o samym mieście, potem osadza je w kontekście imperium, następnie w historii świata, by znów wrócić do codziennych bolączek mieszkańców tego świętego miejsca. Jest to historia mocno osobista, Sardar jest m.in. jednym z ekspertów w sprawach pielgrzymki do Mekki (hadż), długo walczył o kształt tkanki miejskiej, a także zwyczajnie sam jest muzułmaninem, co pozwala nadać całemu wywodowi nieco cieplejszego i bardziej intymnego wydźwięku. Jednocześnie wywód podparty jest ogromną ilością źródeł. Sardar jest jednak także miejscami bezlitosny – mieszkańcy Mekki rzadko kiedy otrzymują dobre słowo, a ostatni rozdział, poświęcony najbardziej współczesnym dziejom miasta (w tym jego przebudowy, by nie powiedzieć zniszczenia i wybudowania na jego miejscu saudyjskiego Houston) jest nieskrywanie gorzki i nie zmierza do happy endu. „Święte miasto zredukowano do jałowej przestrzeni, wyzutej z tożsamości i znaczenia. (…) Dzisiejsza Mekka to mikrokosmos jej własnej historii, która rozgrywa się właśnie w postaci tragedii”, alarmuje.

rgb_seria_miasta_mekka

Coraz częściej, chętniej i bardziej świadomie podejmowane są analizy życia miejskiego – tego, jak miasto powinno wyglądać, funkcjonować, być, by umożliwić jak najlepsze życie swoim mieszkańcom. Zarówno ta miejska seria Wydawnictwa Czarnego, jak i wiele innych pozycji pokazuje, jak miasto stoi w tle wielu ważnych przemian, jak jest ich świadkiem i świadectwem – i jak nie można o nim w tych opowieściach zapominać. Mekka jest – choć brzmi to może nieco niestosownie – interesem wszystkich muzułmanów, więc wszyscy się poczuwają i wtrącają. A może chcieliby się wtrącać i kiedyś się to udawało, lecz współczesne rządy Saudów nie przewidują takiej możliwości. Napawające wręcz zgrozą opowieści z ostatnich rozdziałów książki powinny stać się przestrogą dla tak wielu miejsc …! I to nie tylko tych związanych w jakiś sposób z kultem religijnym, choć być może najbardziej dla nich. Jak w soczewce skupiają się w tej opowieści o Mekce problemy nie tylko Arabii Saudyjskiej czy wyznawców islamu – także stosunku do źródeł własnej wiary, historii, a także zwyczajnego, codziennego życia. Czymże jest próba przebicia się przez Rynek w Krakowie w szczycie turystycznego boomu w porównaniu z milionami pielgrzymów, którzy co rok przemierzają dokładnie te same szlaki i starają nie stratować się nawzajem …

Muszę przyznać, że czytało mi się tą pozycję przyjemniej i łatwiej niż wcześniejszą opowieść o Stambule. Moja potrzeba usłyszenia nie tylko historii miejsca, ale także jego współczesnych bolączek została zaspokojona aż zanadto. Życzyłabym sobie, żeby niniejszą książkę przeczytało wielu ludzi – nie tylko dlatego, że jest dobrze napisana, że w czytelny sposób tłumaczy wiele zawiłości, że wyjaśnia problemy nie tylko miejskie, ale i religijne. Także, a może przede wszystkim dlatego, żeby nigdy nikt nie mógł napisać książki z takim zakończeniem o jakimkolwiek z ważnych dla nas miast. Żeby nigdy nie powstało zdjęcie podobnego do tego, na którym Wieża Zegarowa góruje nad Al-Kabą, ledwo widocznym w cieniu dźwigów i wieżowców świętym kamieniem islamu. I żebyśmy nigdy nie przeczytali o sobie jako o irracjonalnych, napuszonych, pazernych, niedbających o historię wiecznie naburmuszonych mieszkańcach.

Inne artykuły z tej kategorii

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Teatr Mumerus
  • Opera Krakowska
  • Teatr BARAKAH
  • Krakowska Opera Kameralna
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org