Polecane wydarzenia

Marzec 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kwiecień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Cztery książeczki na cztery pory roku. Propozycja Wydawnictwa Wilga dla najmłodszych czytelników
22 sierpnia 2017
Polecających: 0

Cztery książeczki na cztery pory roku. Propozycja Wydawnictwa Wilga dla najmłodszych czytelników

Zestaw “Cztery pory roku” to zgrabna propozycja dla dzieci i podpowiedź dla rodziców, czym zainteresować swoje pociechy. Książeczki przypominają o tym, co ważne i charakterystyczne dla każdej części roku, a proste i czytelne obrazki pomagają dzieciom zrozumieć różnorodność otaczającego świata. Zestaw jest dobrą propozycją do zabrania na spacer, solidna kartonowa okładka porządnie trzyma książki.

Wiosna to oczywiście bociany, świeże obrazki poranka nad stawem i ptasiej mamy karmiącej swoje dzieci. Zwrócono uwagę na prace w domu i ogrodzie – potężny rysunek fruwających w szale sprzątania firanek kładzie nacisk na uświadamianie, że dom to nie tylko zabawa, ale też obowiązek, w którym z radością mogą uczestniczyć wszyscy domownicy, tak jak dzieci na obrazku. Zapewne podprogowo przekazuje to też kwestie budowanie wspólnoty, uczestnictwa w domowych powinnościach, dzielenia się nimi z całą rodziną i czerpania radości ze wspólnie wykonanych zadań. Po koncertowo spełnionym obowiązku można udać się do ogrodu i podlać kwiatki, sprawdzić, jak mają się rosnące marchewki i pozdrowić kreta, o ile akurat wyjrzy z kopczyka. Łezka się kręci w oku, że nie każdy ma dostęp do przydomowego ogródka, ale przecież nauczyć się podlewać czy sadzić kwiatki można także w bloku na balkonie.

Lato to sama radość – pikniki wśród truskawek, harce na placu zabaw, uśmiechnięty przerażającym zgryzem pszczelarz prezentujący lato na wsi. Pojawia się oczywiście motyw wakacji poza domem, tutaj przedstawiony jako zabawa nad morzem. Może odrobinę brakuje prezentacji możliwości wyjazdu w inne miejsca – w góry czy na wieś, ale zapewne zabrakło miejsca na przedstawienie wszystkich wakacyjnych atrakcji.
W jesieni świat zaczyna się w sobie zamykać, niebo płacze deszczowymi łzami z tęsknoty za utraconym latem, wieje wiatr, rozrzucając spadające z drzew liście. Piękno złotej polskiej jesieni przedstawiono razem ze zwierzętami, które powoli zmierzają ku zimowej drzemce. Pojawiający się w dotychczasowych książeczkach motyw wsi także tutaj zmienia swoje oblicze – traktory jeżdżą po polach zbierając ostatnie plony i przygotowując ziemię na nadejście zimy, w skrzynkach pyszne jabłka czekają na zawiezienie ich na targ. I właśnie takim obrazkiem z placu targowego kończy się ta odsłona jesieni. Warto wybrać się z dzieckiem na stragan w każdej z pór roku i zobaczyć, jakie warzywa i owoce pojawiają się w konkretnym czasie, które zmieniają swoje oblicze w ciągu roku.

W zimie czeka dzieci właściwie sama zabawa – od Mikołaja przez Święta aż do karnawału. I tutaj należy się na chwilę zatrzymać. Książka dotyka zarówno czasu Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, założeniem jest więc, że skierowano ją do dzieci z rodzin katolickich. Nie ma w tym oczywiście nic złego, chociaż warto dać dzieciom do zrozumienia, że istnieje wiele różnych sposobów wyrażania wiary i każda z nich, o ile nie godzi w wolność drugiego człowieka, jest dobra. Kolejnym problemem jest też marginalizacja samych Świąt – w książeczce wiosennej wśród kolorowych zajączków i malowanych pisanek oraz tytułu Wielkanoc nie ma słowa, w jakim celu te pisanki się maluje. Oczywiście, że jest to w kwestii rodzica, by tę sprawę odpowiednio wytłumaczyć, ale skoro już baranek został nazwany barankiem wielkanocnym, dobrze byłoby symbolicznie zilustrować, czym jest ta Wielkanoc. Podobnie jest z Bożym Narodzeniem – zostało ono przedstawione w postaci szopki, która jest świetnym punktem wyjścia do dalszej opowieści o Świętach. Niestety jednak więcej miejsca poświęcono na bajecznie kolorowe obrazki z przygotowania do wysyłki prezentów, pakowanych przez uśmiechnięte elfy i mrugającego do dzieci Mikołaja. Jakiś smutek wynika z takiego podejścia do sprawy, bo wydaje się, że bardziej istotnym jest nauczenie dzieci, że w Święta jest się z rodziną, można cieszyć się z pysznych potraw, które – w wielu wypadkach – pojawiają się na stole tylko w Święta, czy to ze względu na tradycję, porę na konkretne produkty czy po prostu – finanse. A poza tym Święta są tym czasem, gdy ludzie naprawdę pragną być dla siebie mili, uśmiechają się nad talerzem barszczu, a mama, chociaż zapracowana po łokcie, pięknie wygląda w odświętnej sukience. I jest tylko jedna taka noc w roku, kiedy bierze się za rękę mamę, tatę, rodzeństwo, dziadków, a może też przyjaciół i idzie się do kościoła wśród padającego śniegu lub mrozu szczypiącego w nos. Taki niepowtarzalny czas jest tak samo magiczny jak widok pierwszych wiosennych pączków na krzakach, zabaw w palącym słońcu na huśtawce czy zrywanie jabłek w jesieni. Pewne rzeczy są przecież ulotne, znikają szybciej niż mrugnięcie okiem. Dziecko, jako mały człowiek, powinno uczyć się tej ulotności, doceniać ją i cieszyć się darami, niekoniecznie tymi zapakowanymi do pudełka ze wstążką.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Wilga za zestaw książeczek.

Pory-roku (1)

Inne artykuły z tej kategorii

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Teatr BARAKAH
  • Krakowska Opera Kameralna
  • Teatr Mumerus
  • Teatr Hothaus
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org