Polecane wydarzenia

Marzec 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kwiecień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Mówcie tak, żeby inni chcieli słuchać kiedy mówicie – logopedyczne zabawy Państwa Szwajkowskich
24 października 2017
Polecających: 0

Mówcie tak, żeby inni chcieli słuchać kiedy mówicie – logopedyczne zabawy Państwa Szwajkowskich

Drodzy krakowscy rodzice, czy Wy macie świadomość, że z każdym dżewem, szczałą i truskawecztą dajecie pracę logopedom? Otóż ja nie miałam, wstyd i hańba. Dlatego chwała Wydawnictwu Wilga, że wsunęło w moje ręce zestaw książek do ćwiczenia mowy Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Lektury mają wspólny podtytuł “Ćwicz z dzieckiem i słuchaj jak mówi” i bazują na prowadzeniu dziecka przez piękny świat prawidłowej wymowy.

W skład serii wchodzą następujące tytuły: “Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy”, “Sto wierszyków do ćwiczeń głosek w trudnych zestawieniach”, “Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych” oraz “Zabawy językowe, które ćwiczą mowę”. Pierwsza z nich idealnie nadaje się dla małych dzieciaków, które dopiero odkrywają słowa opisujące świat. Dlatego pierwsza część książki została poświęcona dźwiękonaśladownictwu: a-psik, am am, chlip/chlap/chlup, gę gę, ko ko, tik tak itd. Proste, urocze wierszyki na pewno spodobają się dzieciom, są zabawne i doskonałe rytmicznie. Druga część książki skupia się na przedstawieniu danych głosek w zestawieniach i izolacji, czyli w konkretnym użyciu. W tej książce nie użyto głoski “r” ponieważ jest najtrudniejsza do wymówienia i pojawia się w mowie dziecka jako ostatnia lub jedna z ostatnich.

“Sto wierszyków do ćwiczeń głosek w trudnych zestawieniach” to już bardziej zaawansowane ćwiczenia. Układ książki również podąża za naturalnym rozwojem mowy u dziecka. W części pierwszej przedstawiono wiersze ze spółgłoskami w zbitkach, następnie głoski szumiące w zestawieniach a na końcu wiersze z głoską “r”. Bardzo ciekawy, krótki i zwięzły poradnik pomaga w obserwacji, czy dziecko odpowiednio rozpoczyna wymawianie tej trudnej literki. Podobny układ, ale z bardziej skomplikowanymi wierszykami posiada kolejna książeczka. W jej czwartym rozdziale pojawiają się już też głoski nosowe, a następnie takie zbitki, które występują w języku polskim rzadko lub bywają wymawiane nieprawidłowo. W rozdziale szóstym przedstawiono wierszyki z łamańcami językowymi… niektóre z nich potrafią zaleźć za skórę.

We wszystkich książeczkach konkretne przedstawienia głosek służą opanowaniu właściwej ich wymowy. W tym celu pod każdym wierszykiem autorzy pozostawili notatkę dla rodzica, w której wyjaśniają, na co zwracać uwagę słuchając wymowy dziecka oraz jakie są najpopularniejsze błędy przy wymowie tych głosek. Przypominają na przykład, że wysuwanie języka między zęby gdy nie trzeba, zamienianie liter miejscami w słowie podczas wymowy, zastępowanie szumiących nieszumiącymi to popularne błędy, ale rodzice, skupiając się na tym, jak mówi dziecko, są w stanie pracować nad prawidłową wymową we własnym zakresie. Autorzy przypominają oczywiście, że w przypadku większych problemów z wymową, konieczna jest pomoc specjalisty.

Ostatnia książeczka, wydana w nieco większym formacie i odziana w miękką okładkę to ćwiczenia związane z poszczególnymi głoskami. Poprzedzono je listą przedmiotów, jakie należy skompletować do stworzenia specjalnej skrzyneczki logopedycznej (co ciekawe, w skrzyneczce nie znajdują się przedmioty, które w swojej nazwie nie zawierają “r). Już samo kompletowanie skrzyneczki może być kształcące i rozwijające relacje międzyludzkie, bo autorzy proponują, by szukać tych przedmiotów z pomocą rodziny, zapytać babci i dziadka, a może stworzyć rysunkową listę brakujących przedmiotów. Tych rzeczy ze skrzyneczki można użyć także do innej zabawy – np. grupowania przedmiotów pod względem danego kryterium. Można też oczywiście dodawać coś do skrzyneczki, np. przedmioty zawierające “r”.

Oczywiście wszystkie książki z serii bazują na wspólnym spędzaniu czasu i rozwoju funkcji logopedycznych, ale ze względu na zabawę przy kompletowaniu i użytkowaniu skrzynki, właśnie ta część wydaje się być najbardziej atrakcyjna i interaktywna. Ten efekt osiągnięto także konkretnymi zadaniami, np. wycinankami, rysowaniem, klejeniem obiektów z plasteliny. Z drugiej strony zadbano też o ćwiczenia ściśle językowe: dziecko ma zadanie poprawić rodzica, kiedy źle wymawia dane słowo, odpowiadać na pytania całymi zdaniami zawierającymi daną głoskę.

Ilustracje Karoliny Dziewy są niesamowicie sugestywne, wyraźne, klarowne. Doskonale opisują poruszaną w wierszykach tematykę ani na moment nie zamazując znaczenia, nie stojąc na pierwszym miejscu. Są bajecznie kolorowe i miłe dla oka, a jednocześnie nie skupiają na sobie uwagi, odwołują się wyłącznie do wierszy i pomagają dzieciom je zrozumieć, zapamiętać, a może nawet prawidłowo wymówić trudne głoski.

Ćwiczenia proponowane przez Szwajkowskich są doskonałą formą do zabawy z dziećmi. Przy czytaniu żartobliwych wierszyków można nie tylko uczyć się prawidłowej wymowy, ale przede wszystkim poznawać świat, rozmawiać o zagadnieniach ze świata fauny, flory, nauki, sztuki, czy też kwestiach językowych i obyczajowych. Rzadko spotyka się tak funkcjonalną lekturę, o obszernym zastosowaniu, która łączy w sobie rolę poradnika i literackiej przyjemności. Cała seria tych książek powinna znaleźć się w biblioteczce ciekawego świata malucha!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Wilga za egzemplarze książeczek.

Inne artykuły z tej kategorii

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Teatr Hothaus
  • Teatr BARAKAH
  • Teatr Mumerus
  • Krakowska Opera Kameralna
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org