Polecane wydarzenia

Kwiecień 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Maj 2019

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Z serii: krakowscy artyści – Olek, syn Olka!
03 października 2017
Polecających: 0

Z serii: krakowscy artyści – Olek, syn Olka!

OLEK, SYN OLKA, to inaczej Aleksander Rajewski – wyjątkowy artysta i kombinator pochodzący z Krakowa. Zaskakuje co krok, a jego twórczość ma szeroki zakres – rozpoczynając od poezji, wideo-artu, poprzez rysunki, malarstwo, abstrakcje, po organizowanie różnego rodzaju eventów.

Pisze wiersze, opowiadania, przerabia klasyki literatury. Niektóre z jego tekstów można było usłyszeć swego czasu w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, prace odczytywane były przez tamtejszych aktorów. Cieszyło się to sporym zainteresowaniem, bo jak sam mówi „sala była pełna”.

Wracając do przerabiania klasyków literatury – w jednym z jego tekstów była przeróbka wiersza Józefa Ignacego Kraszewskiego „Dziad i baba”. W wersji mojego gościa czytamy o parze, która po skorzystaniu z używek zrobiła się nieco głodna, zamówili pizzę, po czym żadne z nich nie chciało otworzyć drzwi panu, który pizzę przywiózł. W końcu wywiązała się z tego kłótnia. Oto fragment:

„Żyli bardzo szczęśliwie
I przyjemnie jak w raju
czemu ja się nie dziwię,
bo wciąż byli na haju.”

Kolejnym przerobionym klasykiem był „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza. W wersji Olka jest to historia o chłopcu, który został DJ-em. W swoich tekstach czerpie on z nowel Orzeszkowej, jak i dzieła Aleksandra Fredry „O trzech braciach i królewnie”. Inspiracją była dla niego również bajka „Katar” Jana Brzechwy:

„Złapał katar Katarzynę –
Niuch, Niuch
Wygina jej mózg i minę
Niuch, niuch.”

Na uwagę również zasługuje wiersz „Na afera”, inspirowany Słowackim:

„Kiedy tańcując przy bitu rumorze
Płynąc na fali jak rekin przez morze
Patrząc na zegar myślę iść czas – może
Smutno mi boże.”

Nie jest to zwykła poezja, lecz żartobliwe treści rymowane. Teksty Olka Rajewskiego nawiązują do seksu, miasta, narkotyków. Często w sposób dosyć humorystyczny przedstawia pewne sprawy, nawiązując do sytuacji czasów współczesnych.

Kolejnym elementem twórczości Olka Rajewskiego są rysunki – to one przede wszystkim tworzą jego charakter, są najbardziej rozpoznawalnym elementem jego twórczości. Mają krótki, dosadny przekaz, nawiązują do hip-hopu, życia codziennego, a także do tego, co dzieje się na krakowskich ulicach. W wachlarzu jego zainteresowań znajdują się także kolaże – przez ponad miesiąc Olek kupował „Gazetę Krakowską”, wycinał z niej fragmenty i tak powstawały kolaże; każda kompozycja dotyczyła jednego dziennika. W jego pracach znajdą coś dla siebie również miłośnicy malarstwa abstrakcyjnego.

Kolejnym aspektem twórczości Olka jest sztuka wideo, czyli wideo-art. Tutaj przykładów jest wiele, inspiracji również. Zaczynając od zespołów takich jak Hemp Gru, poprzez Witkacego, kończąc na życiu codziennym. Jednym z jego wideo-artów jest nagranie (które swoją drogą powstało z okazji jego urodzin), na którym Olek układa puzzle, własnoręcznie zrobione z życzenia dla siebie, czy też „akcja” zbierania na pokarm dla jego niewidzialnej świni. Nawiązując do Witkacego stworzył film pt. „Gotuj z Witkacym”, gdzie główny bohater piecze pożegnańca jesiennego, w skład którego wchodzi między innymi morfina czy narkotyki.

Niczym polski Andy Warhol, Olek stworzył katalog butów, pracuje również nad kolekcją ubrań, która jest inspirowana erotyką lat 90. Co więcej, w wieku 13 lat napisał swój podręcznik seksualny, który już jako dorosły człowiek odczytywał na jednym ze swoich eventów. Olek Rajewski nie tylko sam tworzy, ale również inspiruje. Do jednego z jego wierszy, a dokładniej do „Kaczki dziwaczki” zrealizowana została animacja, powstał również swego rodzaju film dokumentalny na jego temat.

Tak jak jego twórczość jest różnorodna, tak i edukacja dosyć zróżnicowana, ale zacznijmy od początku. Najpierw chodził od Przedszkola Sióstr Augustianek, później do podstawówki sportowej, technikum kształcącego w zawodzie technika renowacji zabytków, następnie do Liceum Aktorskiego, Policealnej Szkoły Pracowników Społecznych, studiował turystykę międzynarodowa i na zwieńczenie wszystkiego uczęszczał do Szkoły Reklamy i Multimediów. Zapytany skąd taka rozbieżność, odpowiada – „zawsze chodziło, żeby przeżyć fazę życia”. Wspomina również, że zdarzyło mu się przyjść na lekcję ze smażoną pangą i barszczem.

Poza tym organizuje różne eventy artystyczne, na których pokazywane są jego wideo-arty. Jedną z jego imprez były odczyty w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie anglojęzycznych piosenek, które na co dzień są bardzo popularne (między innymi „Coco Jambo”, „Last Christmas”) i widownia miała zgadywać, o czym dana piosenka jest. Koniec końców, okazywało się, że w zasadzie nikt znaczenia nie znał.

Najbardziej znane są imprezy w Bombie na Placu Szczepańskim w Krakowie – jest to dyskoteka w stylu lat 90. Organizowane cyklicznie, podzielone są na dwie części, z czego pierwsza to pokaz autorskiego filmu Olka, druga natomiast to szalona dyskoteka – wszystko to w niesamowitym klimacie lat 90. Można tam usłyszeć między innymi: Britney Spears, E-rotic, Backstreet Boys, Spice Girls, The Kelly Family, oraz wiele innych.

Olek jest nie tylko artystą – poza całą szaloną twórczością warto również wspomnieć, że pracuje z dziećmi, między innymi w leśnym przedszkolu, Planecie Zabaw oraz umila czas najmłodszych na różnego rodzaju eventach jako animator.

Dlaczego OLEK SYN OLKA? Jest synem Aleksandra Rajewskiego, również krakowskiego artysty, akwarelisty.

Zdj. ilustracyjne pochodzi ze strony artysty na Facebooku.

Komentarze

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Teatr Mumerus
  • Opera Krakowska
  • Teatr BARAKAH
  • Teatr Hothaus
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org