Polecane wydarzenia

Kwiecień 2018

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Maj 2018

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Kalendarium wydarzeń Dodaj wydarzenie »

Kategoria: Miesiąc:

07.05.2017

niedziela, 19:00

U2 SYMFONICZNIE

PO RAZ PIERWSZY W KRAKOWIE!

BILETY:

https://www.biletomat.pl/koncerty/u2-symfonicznie-4705/

Prestiżowe miejsce, niesamowite wydarzenie, wspaniali artyści.

Zapraszamy na wyjątkowy projekt, w którym wezmą udział artyści polskiej sceny muzycznej wspólnie z orkiestrą symfoniczną. Niezwykły koncert, łączący utwory pełne emocji z symfonicznymi aranżacjami, już 7 maja 2017 w Centrum Kongresowe ICE Kraków. W nowych odsłonach, usłyszymy takie przeboje jak: One, With or Without You, Pride (In the name of love) czy Beautiful Day”. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu przyjęli: uczestnicy programy THE VOICE OF POLAND oraz Orkiestra CONCERTINO, która ma na swoim koncie liczne występy m.in. na scenach wiedeńskich.
Na scenie zobaczymy takich artystów jak: KAROLINA LESZKO, DAMIAN UKEJE, ERNEST STANIASZEK, TOMASZ TRZESZCZYŃSKI oraz MICHAŁ KACZMAREK
Widowisko dopełnią imponujące wizualizacje oraz gra świateł, co w połączeniu z niepowtarzalnymi dźwiękami i wielkimi przebojami sprawi, że będzie to niezapomniane przeżycie.

czytaj dalej »
11.05.2017

czwartek, 18:00

Ceramik ma w sobie coś z naukowca i hazardzisty

Wykład Bożeny Kostuch w ramach programu towarzyszącego wystawie Zsolnay. Węgierska secesja.

Pod koniec XIX wieku ceramika otworzyła się na nowe źródła inspiracji, a jej twórcy uznani zostali za pełnoprawnych artystów. Prelegentka przedstawi obraz polskiej ceramiki przełomu wieków na szerszym, europejskim tle.

Bożena Kostuch – historyczka sztuki, muzealniczka, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich, kuratorka wystaw. Specjalizuje się w polskiej ceramice XIX i XX wieku.

czytaj dalej »
11.05.2017

czwartek, 19:00

Spektakl „Ballet des Nations”

„Ballet des Nations” zostanie wykonany w ramach Dnia Tańca z Cracovia Danza, a więc podczas gali baletowej, którą będziemy świętować ten ważny dla tancerzy dzień.

„Ballet des Nations” (Balet Narodów) to spektakl taneczno-muzyczny nawiązujący do barokowej tradycji przedstawiania tańców różnych narodowości. Jest to widowisko ukazujące inspiracje i fascynacje kompozytorów zachodnich tańcami i kulturą krajów Europy Środkowej.

Żywiołowe tańce, oryginalne choreografie, bogate kostiumy zapładniają wyobraźnię kompozytorów europejskich tworzących oryginalne kompozycje oparte na połączeniu form czysto barokowych i tańców charakterystycznych różnych narodów. Dzięki połączeniu wielu form tanecznych i muzycznych spektakl prezentuje bogactwo i różnorodność tańców, jakie były popularne na dworze cesarskim za panowania Karola IV, na dworze elektora saskiego Fryderyka Augusta, a także w polskich środowiskach dworskich i szlacheckich.

Założeniem twórców spektaklu było odtworzenie tańców charakterystycznych, takich jak „Hongroise” czy „Polonaise”, funkcjonujących w repertuarze muzycznym i tanecznym XVIII w., które łączyły elementy tańca ludowego z poszczególnych krajów (Węgier, Polski, Czech i Słowacji) z techniką tańca barokowego, tzw. „Belle Danse”, obowiązującą na wszystkich dworach ówczesnej Europy. Bogate i różnorodne kostiumy tancerzy odtworzone są na podstawie ikonografii z epoki oraz na podstawie projektów francuskiego scenografa Boguet’a, którego rysunki znajdują się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Bilety: 30 i 40 zł w kasie teatru Variete lub online: www.teatrvariete.pl/repertuar/#11 maja, czw.Ballet des Nations

ZAPRASZAMY!

czytaj dalej »
12.05.2017

piątek, 11:00

Dojrzali do sztuki – Secesja na Węgrzech. Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Zsolnay. Węgierska secesja.

W Austro-Węgrzech to Wiedeń był centrum artystycznym silnie promieniującym na inne miasta monarchii habsburskiej. Nie należy jednak zapominać o stałym dialogu intelektualnym, jaki łączył stolicę Austro-Węgier z innymi lokalnymi ośrodkami miejskimi. W wyniku tego przepływu myśli i inspiracji, a także oddziaływania lokalnych tradycji artystycznych i dążeń politycznych, wykształciły się miejscowe odmiany secesji, łączące pierwiastki kosmopolityczne z zakorzenieniem w miejscowej kulturze.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel.: 12 42 42 860.

czytaj dalej »
13.05.2017

sobota, 19:00

wernisaż wystawy „Maria Dabrowski – Fotografia” w Pałacu pod Baranami

Galeria New Era Art zaprasza na wystawę fotografii Marii Dabrowski

wernisaż wystawy: 13.05.2017 godz. 19.00
czas trwania: 13 – 27.05.2017 r.

Maria Dabrowski (ur. 1988) – holenderska artystka o polsko-ukraińskich korzeniach. Studiowała fotografie na LUCA School of Arts w Brukseli oraz na holenderskim University of the Arts Utrecht. W swoich pracach sięga do fotografii dokumentalnej. Jej długoterminowe projekty znajdują odzwierciedlenie w formie instalacji fotograficznych lub książek. Porusza w nich problematykę przemieszczenia i tożsamości kulturowej, które wyraża przez tematy takie jak: wyobcowanie, opuszczony krajobraz czy stylizowane wnętrza. Artystka dąży do przedstawienia napięcia czającego się za obrazem, który na pierwszy rzut oka nie jest godny uwagi.

Na wystawie zostaną zaprezentowane dwa projekty fotograficzne. W projekcie „Konik” (2010) Maria Dabrowski krytycznie odnosi się próby przeniesienia z Polski do Holandii pół-dzikiej razy konia Konik, która miały zastąpić pierwotne gatunki przemierzające niegdyś tereny delty i bagna, jak na ironię jednak te „dzikie” konie musiały spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące wyglądu i zachowania „Odsłonić” (2015) jest efektem podróży Artystki na Ukrainę, podczas której odkrywała historię swojej rodziny. Projekt jest intymnym portretem spotkania z dziadkami, w którym stara się przedstawić relacje rodzinne, czasami tłumione uczucia i historie. Fotografie Marii Dabrowski są poszukiwaniem własnego doświadczenia w ramach wspólnej historii, w której dziadek i matka grają główną rolę. Uniwersalne tematy takie jak rozwój, dziedziczenia, życia i śmierci odgrywają ważną rolę w tej pracy

Galeria New Era Art
Pałac Pod Baranami
Kraków, Rynek Główny 27
(wejście od strony ul. św. Anny)

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 13/19
sobota: 14/19
Wstęp wolny

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/211828709320259/?fref=ts

czytaj dalej »
14.05.2017

niedziela, 12:30

MINIspotkania ze sztuką – Symetria

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl; tel. 12 42 42 860

czytaj dalej »
16.05.2017

wtorek, 18:00

Skopje: modernizm niewygodny – wykład dr. Bojana Blażewskiego

Wykład dr. Blazhevskiego będzie dotyczył procesu przemiany jaką przeszło Skopje, które w ciągu minionego stulecia zmieniło się z prowincjonalnego miasta w stolicę, metropolię.

Prelegent jest stypendystą programu Thesaurus Poloniae, macedońskim politologiem, dziennikarzem, badaczem architektury zaangażowanej, szukającym powiazań pomiędzy polityką a budową i odbudową miast.

Wstęp wolny, wykład w jęz. angielskim, tłumaczony symultanicznie na jęz. polski.

czytaj dalej »
19.05.2017

piątek, 16:00

Noc Muzeów – Belle époque w MCK

W programie: pokaz i warsztaty tańców historycznych we współpracy ze Szkołą Tańca Jane Austen, prelekcja i pokaz strojów historycznych – węgierska belle époque przygotowane przez stowarzyszenie „Krynolina”, warsztaty plastyczne dla dzieci, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, a także fotobudka, w której będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

czytaj dalej »
21.05.2017 do02.07.2017

niedziela, 19:10

Zsolnay. Węgierska secesja

Kolejny raz MCK odkrywa przed polską publicznością znakomitą sztukę sąsiadów. Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Janus Pannonius Múzeum w Peczu. Prezentowanych będzie ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska węgierskiej secesję w Polsce.

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 10:00–18:00 (ostatnie wejście 17:30)
Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)
W każdy wtorek i środę w godzinach 10.00–11.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.
W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

czytaj dalej »
23.05.2017

wtorek, 19:00

Spotkanie CZAS NA tANIEC! Gościem wieczoru bęzie Katarzyna Gardzina – Kubała

Jaki jest balet naszych czasów, czym fascynuje, czym wzrusza, gdzie zdobywać o nim wiedzę, jak uczyć się tańca i jak uczyć się o tańcu, czyli wszystko czego nie wiesz o balecie a boisz się zapytać – tak będzie wyglądało majowe spotkanie z cyklu CZAS NA TANIEC! którego gościem będzie Katarzyna Gardzina-Kubała, dziennikarka, krytyk muzyczny i baletowy, blogerka. Spotkanie „Balet, wiedza tajemna”, organizowane przez Balet Cracovia Danza przy współpracy Oddziału ZASP w Krakowie odbędzie się we wtorek, 23 maja, o godz. 19, w Klubie Aktora SPATiF, Kraków, Rynek Główny 41.

Katarzyna Gardzina-Kubała, absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim (2000) i podyplomowych studiów dziennikarskich na tej samej uczelni (2002), a także Studiów Teorii Tańca na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005 – absolutorium). Z zamiłowania dziennikarka i krytyk muzyczny oraz baletowy. Pracę rozpoczęła w dziale kultury „Trybuny”, przez wiele lat z przerwami była krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”. Współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych, czasopismami teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej, była gościem programów TVP Kultura, n-Premium i TV Puls, Radia Dla Ciebie i Drugiego Programu Polskiego Radia.

W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Zajmowała się redakcją programów do spektakli operowych i baletowych oraz koncertów, redakcją afiszy i publikacji informacyjnych teatru, pisaniem autorskich tekstów do programów oraz redakcją merytoryczną strony internetowej teatru. Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca. Autorka bloga baletowego „Na czubkach palców”. Obecnie współpracuje z Cikanek film. Sp. z o.o. – dystrybutorem na Polskę transmisji i retransmisji operowych, baletowych, teatralnych i wydarzeń kulturalnych do kin.
W Polskim Radio 24 mówiła, że balet uczy przede wszystkim dyscypliny. – Mnie, jako widza, uczy podziwu dla artystów, dla tancerzy i tancerek, którzy poświęcają mu życie, bardzo krótkie i intensywne życie zawodowe. Nie chciałabym jednak demonizować, że to tylko praca i poświęcenie, bo to także piękna sztuka – podkreślała.

Jak zwykle, podczas spotkania nie zabraknie zdjęć mistrzów tańca i filmów prezentujących fragmenty najciekawszych przedstawień baletowych.

Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

czytaj dalej »
Strona 1 z 212

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Dagmara Łątka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Małgorzata Tompolska, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Krakowska Opera Kameralna
  • Opera Krakowska
  • Teatr Mumerus
  • Teatr BARAKAH
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org