Polecane wydarzenia

Wrzesień 2017

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Październik 2017

PonWtŚr CzwPtSob Ndz
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Wideo

Kraków oddał pokłon

Patronaty medialne

  • viva-latino-america

Znajdź nas na facebook.com

Kalendarium wydarzeń Dodaj wydarzenie »

Kategoria: Miesiąc:

08.07.2017

sobota, 10:00

Park Bednarskiego w kolorach!

8 lipca br. w miejskim parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie odbędzie się Piknik Krakowski, na którym zagości stoisko warsztatowe Altax Viva Garden!. Uczestnicy pikniku będą mieli wyjątkową okazję wziąć udział w zajęciach Zrób to sam! (DIY) z wykorzystaniem kolorowych farb ogrodowych.

Piknik Krakowski to nowy sposób spędzania wolnego czasu w mieście. Osoby poszukujący dobrego jedzenia zaopatrzą swoje koszyki i lodówki w najlepsze produkty od lokalnych producentów i restauratorów a na spragnionych wiedzy kulinarnej czekają warsztaty i pokazy kulinarne. Na zielonej trawie, w cieniu drzew, zupełnie za darmo można poćwiczyć pod okiem instruktorów i fizjoterapeutów a bardziej stateczni mogą oddać się grom manualnym oraz ciekawej ofercie warsztatów edukacyjnych i artystycznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Już w najbliższą sobotę na odwiedzających będzie czekać kolorowe stoisko z farbami Altax Viva Garden, gdzie pod okiem Martyny Kaczmarek – projektantki i miłośniczki ogrodów, ambasadorki Altax Viva Garden!, odwiedzający będą mogli wziąć udział w prostym szkoleniu z DIY. Martyna pokaże, jak ze skrzynek po winie zrobić dekoracyjną doniczkę na kwiaty. Wszyscy uczestnicy warsztatów zostaną uzbrojeni w pędzle, wałki, gąbki oraz pełną paletę farb Altax Viva Garden!. Z kolei Paweł Machomet, autor bloga Rzuć Pan okiem, specjalista od odnawiania mebli, poprowadzi zajęcia dla zamkniętej grupy, w trakcie których pokaże na co warto zwracać uwagę przygotowując dany przedmiot do malowania oraz jak dobrać narzędzia, by uzyskać zamierzony efekt (np. stylizacja rustykalna, geometryczny wzór, ombre itd.). Po warsztatach każdy z uczestników będzie mógł zabrać swoją dekorację ze sobą. Nie zapomniano również o najmłodszych, zaplanowano dla nich kreatywne zajęcia, m.in. malowanie doniczek i sadzenie kwiatów. Na wydarzenie zaplanowano także konkurs, o którym mieszkańcy dowiedzą się na miejscu!

Chodź pomaluj swój ogród razem z nami!

– Lato to najlepszy czas na ogrodowe eksperymentowanie. W ogrodach, w których na dekoracjach i małej architekturze przeważają brązy i szarości warto pomyśleć o kolorowych akcentach jak np. pastelowych żółciach w połączeniu z intensywnym różem czy różnymi odcieniami niebieskiego, które wprowadzą w przestrzeń więcej radości i charakteru zarazem. Takie kolorystyczne zestawienia doskonale odnajdą się wśród określonych kwiatów i traw, o których też będzie okazja porozmawiać podczas Pikniki Krakowskiego – zapraszam! – mówi Martyna Kaczmarek.

Warsztaty z Martyną będą się odbywać o pełnej godzinie zaczynając od 10:00 aż do ostatniej tury o 15:00. Od godziny 14.00 do 16.00 Paweł będzie odpowiadał na pytania wszystkich tych, którzy poszukują informacji odnośnie renowacji mebli, doboru odpowiednich farb i tkanin obiciowych, gdzie szukać odpowiednich materiałów i narzędzi itd. Aby wziąć udział w warsztatach z Pawłem Machometem należy się zarejestrować wysyłając mail pod info@rzucpanokiem.pl – uwaga! liczba miejsc ograniczona.

Kolorem wspólnie ożywiamy zielone przestrzenie miast!

Altax Viva Garden! już po raz drugi pojawia się w Polsce na tego typu wydarzeniu. Pierwsze spotkanie marki z lokalną społecznością odbyło się 3 czerwca br. na Targu Śniadaniowym w Warszawie. Kolejne warsztaty zaplanowano na weekend – 5 i 6 sierpnia na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku. Sprawdź jak kolorowo było na Żoliborskim skwerze w stolicy.

Paleta Altax Viva Garden! składa się z 29 pełnych życia barw, dzięki którym z łatwością można odświeżyć wystrój ogrodu, tarasu, balkonu lub działki. Farby można skutecznie i wygodnie stosować na wielu akcesoriach dekoracyjnych, jak również na różnego rodzaju architekturze ogrodowej. Struktura farby idealnie pokrywa drewno, cegłę, metal, terakotę, kamień a nawet beton i ceramikę!

czytaj dalej »
09.07.2017 do27.08.2017

niedziela, 16:00

TYNIECKIE RECITALE ORGANOWE – ROK XLIII

Centrum Kultury Podgórza oraz Opactwo Tynieckie zapraszają na Tynieckie Recitale Organowe. To niepowtarzalna okazja na zapoznanie się z klasyką organową szkoły niemieckiej i francuskiej, a także z muzyką włoską – nie tylko na ten majestatyczny instrument.

Tynieckie Recitale Organowe to cykl koncertów organowych, które odbywają się corocznie w miejscu historycznym i zabytkowym, w liczącym ponad dziewięćset lat Opactwie Tynieckim oo. Benedyktynów w Tyńcu. Niedzielne wakacyjne koncerty w Opactwie wrosły w świadomość odbiorców, nie tylko mieszkańców Krakowa, ale również turystów. Tynieckie recitale prezentują muzykę organową od okresu renesansu, aż po współczesność. Obok organowej muzyki każdy recital to także występy artystów innych specjalności: kameralistów, wokalistów, chórów.

Tegoroczny impreza to już 43. edycja, której kierownikiem artystycznym będzie Piotr Czarakcziew. Tradycja recitali sięga 1971 r., a zapraszanie najwybitniejszych wirtuozów organów, zarówno z całej Polski jak i Europy sprawiło, iż stały się one dość szybko jednym z najważniejszych wydarzeń organowych o skali międzynarodowej. Ideą przewodnią Tynieckich Recitali Organowych jest popularyzacja muzyki klasycznej, ze szczególnym naciskiem na literaturę organową.

W tym roku planowana jest organizacja czterech koncertów w lipcu i sierpniu. Program każdego z nich obejmuje solowy występ wirtuoza-organisty oraz zespołu kameralnego (instrumentalnego lub wokalnego). Na organach zagrają Tomasz Chorzalski, Krzysztof Musiał, Michał Białko oraz Marek Stefański.

Organizatorem Tynieckich Recitali Organowych jest Centrum Kultury Podgórza oraz Opactwo Tynieckie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kraków oraz TVP Kraków. Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Kultury Podgórza – www.ckpodgorza.pl.

Program Tynieckich Recitali Organowych – Rok XLIII:

9 lipca (niedziela), godz. 16.00
Tomasz Chorzalski – organy
Elżbieta Gromada – altówka
Marta Czepielowska – altówka
w programie J.S. Bach, H. Mulet, W. F. Bach oraz improwizacje w stylu francuskim Tomasza Chorzalskiego

23 lipca (niedziela), godz. 16.00
Krzysztof Musiał – organy
Agnieszka Oszańca – wiolonczela barokowa
w programie: K. Böhm, M. Sawa, M. Tariverdiev, J. S. Bach, C. M. Widor

6 sierpnia (niedziela), godz. 16.00
Michał Białko – organy
Marek Polański – skrzypce
w programie: J. S. Bach, N. Milstein, J. G. Rheinberger, L. Janáček

27 sierpnia (niedziela), godz. 16.00
Marek Stefański – organy
Elżbieta Towarnicka – sopran
w programie: D. Buxtehude, J. S. Bach, J. A. Maklakiewicz, T. W. Maklakiewicz, L. Skoczylas, J. G. Rheinberger, G. A. Merkel

Bilety w cenie 15 i 20 zł do nabycia przed koncertami. Rezerwacja pod numerami tel. 12 656 36 70, 12 656 18 90, imprezy@ckpodgorza.pl.

czytaj dalej »
11.07.2017

wtorek, 19:00

Kazimir – nasz ślad – Cracovia Danza & DNAWORKS (USA)

Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, będzie miejscem spotkania krakowskich tancerzy specjalizujących się w tańcach dawnych z amerykańskim artystą tworzącym swoje projekty w oparciu o język tańca współczesnego i multimedia. Cracovia Danza i Adam McKinney wystąpią razem 11 lipca w Teatrze Nowym w przedstawieniu „Kazimir – nasz ślad”, opowiadającym o żydowskiej tożsamości. Pokaz będzie ukoronowaniem rezydencji Amerykanina i kilkudniowych warsztatów, które prowadził z tancerzami na początku lipca.

Adam McKinney, amerykański artysta z polskimi korzeniami, przyjechał do Polski pracować nad swoim projektem HaMapah/The Map. Ten multimedialny spektakl taneczny, kreowany wraz z Danielem Banksem i Laurą Bustillos, z którymi Adam tworzy organizację DNAWORKS, opowiada o tożsamości, nawiązując do żydowskich i afrykańskich korzeni artysty, a równocześnie jest próbą dialogu z publicznością, reprezentującą współczesność. Właśnie fragmenty tego przedstawienia zobaczymy w drugiej części wieczoru. W pierwszej natomiast przeniesiemy się w czasie, by zobaczyć, co m.in. miało wpływ na kształtowanie się żydowskiej tożsamości. Cracovia Danza wytańczy historię legendarnej Esterki i króla Kazimierza Wielkiego, któremu Żydzi zawdzięczali przywilej gwarantujący im, po raz pierwszy w historii Polski, podstawowe prawa, m.in. do handlu i wolności religijnej. Później odwiedzimy XIX-wieczny Kazimierz – zobaczymy tańce i usłyszymy muzykę, które dziś najbardziej kojarzą nam się z kulturą żydowską.

„Kazimir – nasz ślad”
11 lipca, godz. 19
Teatr Nowy, ul. Krakowska 41, Kraków

Choreografia: Michał Zubkow, Leszek Rembowski, Adam McKinney

Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza, Adam McKinney & DNAWORKS

BILETY: 25 zł, rezerwacja – projekt@cracoviadanza.pl

projekt dofinansowany przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie

czytaj dalej »
28.07.2017

piątek, 19:00

Wernisaż wystawy „|Lassie, nie wracaj”

Agencja Artystyczna PepperMint zaprasza na kolejny wernisaż w Hotelu Best Western (Opolska 14A), już 28 lipca (piątek), o godz. 19. Tym razem, we foyer hotelu, będzie można zobaczyć wystawę inspirowaną losem zwierząt w dzisiejszym świecie, „Lassie, nie wracaj”. Autorką wystawy jest Olga Kiełek, młoda, zdolna artystka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dla której sytuacja zwierząt nie jest obojętna, a sztuka daje możliwość wyrażania uczuć związanych z ich cierpieniem i zabrania głosu sprzeciwu wobec częstej dzisiaj sytuacji znęcania się nad nimi.

„Lassie wróć”, a może lepiej nie wracaj? Tytuł wystawy jest dwuznaczny. Z jednej strony przypomina czasy, kiedy całą rodziną zasiadało się przed telewizorem i z paczką chusteczek w garści bacznie śledziło losy psich bohaterów. Komenda „nie wracaj”, potraktowana pół żartem, pół serio, zapowiada tematykę wystawy, która dotyczy cierpienia zwierząt w kontekście sztuki. Sztuka krytyczna, tym mianem można określić działania artystki. Główne tezy sztuki krytycznej, to krytyka instytucji, zjawisk, walka z systemem, zwrócenie uwagi na istotę problemu.

Tak o wystawie i inspiracji do jej stworzenia mówi sama artystka:

Od zawsze interesowała mnie sytuacja zwierząt wobec człowieka. Ich los nigdy nie był mi obojętny. To, że od najmłodszych lat otaczało mnie wiele zwierząt, z pewnością wpłynęło na moje dzisiejsze postrzeganie, nastawienie i wrażliwość wobec nich. Gdy stawiałam pierwsze kroki w dziedzinie rysunku, podczas wykonywania szybkich szkiców, to właśnie moje psy były najwytrwalszymi modelami. Potem przyszedł czas na akademickie ćwiczenia, naukę przedstawiania postaci ludzkiej, akty, portrety, a mimo to szkicowniki zawsze były pełne przedstawień zwierząt, nad którymi pracowałam z ogromną przyjemnością. Z biegiem czasu zaczynałam tworzyć różnego rodzaju kompozycje, będące hybrydami zwierzęcych tkanek, a sukces tych działań (praca dyplomowa) utwierdził mnie w przekonaniu, że świat zwierząt jest interesującym tematem działań artystycznych. Można powiedzieć, że wtedy zaczęła się moja przygoda w roli „animalisty”.
Zapraszamy z pupilami!

czytaj dalej »
30.07.2017 do06.08.2017

niedziela, 19:00

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” odbędzie się w dniach 30 lipca – 6 sierpnia w Krakowie. Tegoroczna edycja, zatytułowana Na Dalekim Wschodzie, zwrócona będzie w stronę Azji. Jak zwykle do Krakowa przyjedzie międzynarodowe grono tancerzy, którzy wezmą udział w plenerowych spektaklach, pokazach oraz warsztatach tańców dawnych z całego świata. Motywem przewodnim festiwalu stanie się wachlarz, rekwizyt pełniący niezwykle ważną rolę w tańcach i choreografiach w różnych stylach i epokach.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpią koreańskie tancerki Chum-Sarang Arts Academy, które do Polski przyjadą z towarzyszeniem zespołu muzycznego Jeolla Samhyenyukak. Jang Tae Yun wraz ze swoimi uczennicami zaprezentuje tańce dworskie z dawnej Korei na otwarcie festiwalu w renesansowej Willi Decjusza oraz podczas widowiska Tańce tysiąca i jednej nocy, w sobotę 5 sierpnia na Rynku Głównym. W przedstawieniu na Rynku wystąpi też goszcząca w Krakowie już po raz kolejny Alaknanda Bose, mistrzyni indyjskiego tańca dworskiego kathak, wraz ze swoim zespołem Sanskriti. Drugiego finałowego wieczoru, 6 sierpnia, zobaczymy Tańczący wachlarz, spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i zaproszonych artystów.

Tegoroczna edycja festiwalu została zaplanowana niczym taneczna mapa Krakowa. W finałowy weekend (5-6 sierpnia) na Rynku Głównym dla publiczności przygotowana zostanie prawdziwa Fiesta di Danza. To tam będzie można zobaczyć nie tylko wielkie międzynarodowe widowiska, pokazy przygotowane przez uczestników warsztatów, przedstawienie zespołu-rezydenta, ale także wziąć udział w wielkim Balu dla publiczności (sobota, 5 sierpnia). Atrakcją stanie się też zapewne występ słynnej grupy Sbandieratori z Ferrary, która wraz z muzykami z Rione Santo Spirito przedstawi niezwykły popis żonglowania flagami. Równocześnie przez całą sobotę i niedzielę w samym sercu tętniącego życiem miasta dzięki tańcom ożyją zabytki. Barbakan będzie miejscem Podróży z tańcem, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zobaczymy tańce Na dworze i w pałacu, a w Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, tańcem opowiedziane zostaną historie Od nauki do tańca. Minione epoki zostaną wyczarowane muzyką, kostiumami, a przede wszystkim kunsztem doskonałych tancerzy, m.in. Baletu Cracovia Danza czy mistrzyń tańców dworskich: Barbary Segal, Marie-Claire Bär Le Corre i Glorii Giordano.

Tytuł zespołu-rezydenta, będący wyróżnieniem dla młodych, zdolnych artystów, w tym roku został przyznany przez Romanę Agnel, dyrektora festiwalu, po raz pierwszy. Szansę na zaprezentowanie się szerokiej publiczności na Rynku Głównym otrzymał. Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica” z Lęborka, laureat tegorocznego Festiwalu „Schola Cantorum”.

Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszą trwające 5 dni warsztaty, które w tym roku odbędą się pod hasłem Kraków tańczy. Około 200 uczestników z kraju i zagranicy weźmie udział w kursach prowadzonych przez mistrzów tańca z całego świata. Zajęcia będą odbywały się w budynku słynnego Nowodworka, czyli I Liceum Ogólnokształcącego, znajdującego się przy Placu Na Groblach. Kursy poprowadzą: Barbara Segal (taniec angielski, taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec francuski, warsztaty dla dzieci), Ana Yepes (taniec hiszpański), Gloria Giordano (taniec włoski), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak), Jang Tae Yun (koreański taniec dworski) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski). W programie znajdą się także warsztaty aktorskie. Zajęcia poświęcone komedii dell’arte poprowadzą Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich, jedyni w Polsce aktorzy specjalizujący się w tym gatunku teatralnym. Natomiast Krzysztof Antkowiak, tancerz Baletu Cracovia Danza, zdradzi swoim kursantom tajniki sztuki pantomimy. Ponadto przez cały tydzień będzie można oglądać wieczorne pokazy wykładowców na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Zapisy na warsztaty trwają do 10 lipca.

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce i unikatowe na skalę światową. Co roku skupia latem w Krakowie mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dawnym z całego świata. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Romana Agnel.

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
Na Dalekim Wschodzie
30 lipca – 6 sierpnia, Kraków
Rynek Główny • Barbakan • Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Collegium Maius • Willa Decjusza • Nowodworek (I LO w Krakowie)

Szczegółowy program i informacje o zapisach na warsztaty: www.cracoviadanza.pl/festiwal

Organizator: Balet Cracovia Danza
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Villa Decjusza, Fundacja Ardente Sole
Partnerzy: Korea Arts Menagement Service, Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, Restauracja Chimera, Hostel Deco, Hostel Kadetus, Hostel Indalo
Patronat medialny: Dziennik Polski, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, TaniecPOLSKA.pl, Magiczny Kraków, Karnet, Miesięcznik Kraków, Gość Niedzielny, CzasDzieci.pl, PolskaMuza.eu
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów Teatr i taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy)
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

czytaj dalej »

Instytucje

Najnowsze wpisy instytucji

Domek Dajwór

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

zobacz »

Domek Dajwór

Dane teleadresowe:

ul.Dajwór 16
31-078 Kraków

domek1416@gmail.com
http://https://www.facebook.com/klubdomek/info?tab=page_info

 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Domek, wspaniała atmosfera w samym sercu Kazimierza.

Restauracja Gródek

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

zobacz »

Restauracja Gródek

Dane teleadresowe:

31-028, Kraków
ul. Na Gródku 4

rezerwacja@restauracjagrodek.com
http://www.restauracjagrodek.com
nr telefonu: +48 12 431 20 41
 

Godziny otwarcia:

Inne informacje:

Goście, oprócz głównej sali jadalnej mają do pełnej dyspozycji kilka wnętrz (oranżerię, bibliotekę … a w lecie także taras i patio). Nowe menu, stworzone przez Szefa Kuchni Dariusza Sosnowskiego inspirowane jest winami Tagliolo i nawiązuje do wspaniałej kuchni piemonckiej, o której mówi cały kulinarny świat. Odnajdziecie tu ravioli agnolotti, tatara z marynowanej wołowiny a wszystko przy akompaniamencie win. Bez piemonckich nie ma piemonckiej kuchni. Wina z tego regionu należą do bogatych, zmysłowych, eleganckich, ponadczasowych.

Organizujemy przyjęcia zasiadane i „standing party”, zarówno we wnętrzach jak i na tarasie. Menu i szczegóły spotkań dopracowujemy indywidualnie tak aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

W każdy piątek o 20:00 zapraszamy na koncerty na żywo. Dominuje muzyka jazzowa i autorska. Wstęp wolny.

zobacz wszystkie instytucje »

Nowi użytkownicy

Kontakt z redakcją

Redaktor naczelny:
Krzysztof Gudowski
k.gudowski@kulturawkrakowie.pl
tel: +48 517-453-797

PR Manager, redaktor:
Małgorzata Tompolska
m.stabrawa@kulturawkrakowie.pl

Redakcja:

Anna Anioł
Marta Calik-Tomera
Jakub Hwastek
Karolina Jakubowicz (Spec. ds. Social media)
Martyna Kędzior
Olga Kosińska
Karolina Łaniewska
Dagmara Łątka
Anna Skowron
Izabela Sojka
Paulina Walas
Katarzyna Wojtaszek

redakcja@kulturawkrakowie.pl

Współpraca: Agnieszka Gawron, Monika Pigan, Martyna Kaszyńska

Współpracowali z nami: Agnieszka Diaków, Magdalena Drąg, Paweł Filipowski, Rafał Gawlik, Paweł Kozakiewicz, Katarzyna Lachowicz, Małgorzata Lisiecka, Patrycja Nikiel, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Agnieszka Minkiewicz, Rafał Sowiński, Anna Zajdel

Nasi przyjaciele

  • Krakowska Opera Kameralna
  • Teatr Hothaus
  • Teatr Mumerus
  • Opera Krakowska
Disable content selection plugin by JaspreetChahal.org